İçindekiler

 

1. Genel Kurallar

2. Davranış Kuralları

3. Takım Kuralları

4. Transfer Kuralları

5. Maç Kuralları

5.a. Genel Maç Kuralları

5.b. Masters Lig Maç Kuralları

5.c. Süper Lig Maç Kuralları

5.d. Rekabet Arenası Maç Kuralları

6. Lig Sistemleri

6.a. Masters Lig Sistemi

6.b. Süper Lig Sistemi

6.c. Rekabet Arenası ve Arena Finali Sistemi

6.d. Süper Lig Play-off

6.e. Büyük Final Elemesi

6.f. Büyük final

7. Ödül Dağılımı

7.a. Katılım Ödülleri

7.b Arena Finali Ödülleri

7.c. Süper Lig Ödülleri

7.d. Masters Lig Ödülleri

7.e. Büyük Final Ödülleri

8. Ceza Sistemi

 

Oyuncu ve Takım Resmi Kuralları

 

1. Genel Kurallar

 

1.1. Turnuvaya katılan tüm takımlar koşulsuz tüm kuralları kabul etmiş sayılır.

1.2. PBST kuralları, tarihleri ve karşılaşma tablolarındaki değişiklikleri takip etmek oyuncuların sorumluluğundadır. Takvim değişiklikleri, ilgili haber üzerinden güncellenerek duyurulur.

1.3. PBST Fikstürü lig başlamadan önce belirlenmiş olup, maçları erteleme hakkı sadece "TAM Game" ekibine aittir. Bir maçın ertelenmesi için yönetimden talep edilmeden önce rakip takım kaptanı ile görüşülüp anlaşılması gerekmektedir; bu anlaşma sağlandıktan sonra takım kaptanı TAM Game yetkilisine bu isteğini belirtebilir. TAM Game yetkilisi, bu isteği kabul etmek ile yükümlü değildir.

1.4. PBST organizasyonunda kayıt sürecinin sonlanmasının ardından, geçerli kayıt göndermeyen takımlar, direkt olarak liglerden çıkartılır. Bu takımlar yerine ilgili alt liglerden takımlar yükseltilebilir veya TAM Game yetkilileri özel izin ile bazı takımları davet edebilir.

1.5. Lig dönemi sonunda, aynı galibiyet ve mağlubiyet sayısına sahip olan takımların lig süresince yaptıkları maçlardaki, 2li averaja bakılır. Aynı durum 2'den daha fazla takım arasında yaşanırsa, bu kural tüm takımları kapsayacak şekilde genişleyerek uygulanır.

1.6. Masters Lig'de oynayan tüm ekiplerin oyuncu sözleşmelerini imzalamaları zorunludur.

1.7. PBST Sezonu dönemi boyunca, takımların TAM Game tarafından belirtilen tüm etkinliklere katılması zorunludur, katılım gösterilmeyen etkinliklerden dolayı TAM Game takımlara ceza-i işlem uygulayabilir.

1.8. TAM Game tüm kuralları ve ödülleri değiştirme hakkını gizli tutar.

 

2. Davranış Kuralları

 

2.1. PBST maçları sırasında, hakemler/yöneticiler takımların olumsuz davranışlarında takımları turnuvadan men etme hakkına sahiptir.

2.2. Oyuncular transfer için attıkları maillerde, Facebook gruplarında ve diğer platformlarda yöneticilere karşı saygı çerçevesinde iletişim kurmalıdır.

2.3. Oyuncular kendi takım arkadaşları ve rakip takım oyuncularına karşı argo, küfür, ırkçı söylem içeren konuşmalar yapamaz ve saygısız davranışlarda bulunamaz.

2.4. Oyuncular hiçbir platformda PBST yönetimini, çalışanlarını ve diğer oluşumlarını karalayıcı paylaşımlarda bulunamaz. Yapması takdirde takımı ve kendisi ceza alabilir.

 

3. Takım Kuralları

 

3.1. Üst kategori liglerde her takım 5 asil oyuncu ve 2 yedek olmak üzere en fazla "7" kişiden oluşmaktadır. Rekabet arenası takımları 6 oyuncudan oluşur.

3.2. Takım ismi ve oyuncu nickleri küfür, ırkçı, siyasi ve cinsiyetçi vb. ibareler içeremez.

3.3. Sezon süresince transfer haftasına kadar, oyuncular belirttiği nick ile oynamak zorundadır, nick değişimi bu süreç dışında yasaklanmıştır. Bu kurala uymayan oyuncu, organizasyon maçlarında yer alamaz.

 

4. Transfer Kuralları

 

4.1. PBST transfer dönemlerinde, "1" takım en fazla "1" defa isim ve kaptan değiştirebilir. Bir takım, aynı sezon boyunca, en fazla "7" oyuncu değişikliği hakkına sahiptir. Özel tanınan haklar dışında bu sayıyı aşan kayıtlar kabul edilmez.

4.2. Liglerde bir üst kademeye çıkan takımlar tek seferde takımlarında 7 değişiklik yapabilirler.

4.3. Kaptanlık devirleri transferden sayılmayacak olup takımın devredileceği kişi takıma yeni transfer olmuş bir oyuncu olabilir.

4.4. Açık transfer periyodu, ligler başlamadan önce lig bitiminde açılacaktır. Bu periyodların dışarısında transfer açılmayacaktır. Özel durumlarda TAM Game yetkilileri tarihleri ayrıca duyuracaktır.

4.5. Takımlar açık transfer periyodunda birbirinden oyuncu transfer edebilirler. Ancak acil durum transferlerinde bu durum geçerli değildir.

4.6. Lig süresi boyunca, PBST Lig Gruplarında yer alan ve kadrosunda sadece "5" oyuncu barındıran takımlar, kadrolarındaki boşluğu oynanan sezon boyunca hiçbir üst lig takımlarında (Masters ve Süper Lig) maçlarında yer almamış, bir diğer deyişle "Boşta" statüsünde oyuncuları takımlarına 1 sezon içerisinde en fazla 1 defa olmak üzere transfer edebilirler. Bu oyuncu bu transfer sonrası o takımın bir parçası olur ve "Boşta" statüsünü yitirir. Bu transfer pbesports@nfinitygames.com adresine yapılacak kayıt başvurusu ile gerçekleşir.

4.7. Takımlar acil durum transferlerini oynayacakları maçlardan en geç 2 iş günü önce yapmalıdırlar.

4.8. Kadrolarında "7" oyuncu barındıran takımlar, acil durum transferi gerçekleştiremezler.

4.9. Takımlar e-spor web sitesi üzerinden yayınlanan "Kara Liste"yi takip etmek zorunda ve bu listede bulunan oyuncuları takımlarına transfer etmemeleri gerekmektir. Aksi durumda takım diskalifiye edilir ve takım kaptanı 2 sezon boyunca PBST organizasyonlarında yer alamaz. Kara listede bulunan oyuncunun ise cezası yükseltilir.

4.10. Masters Lig ve Süper Lig'de en az 3 hafta oynamış oyuncular ile bu lig grupları bittiği anda takımlarda kayıtlı bulunan oyuncular aynı sezon içerisinde ve dışarısında yapılan Arena turnuvalarına katılım gösteremezler.

4.11. Online Play-off dönemi bittiği anda takımlar kilitlenir ve gelecek transfer dönemi beklenir ve bir sonraki transfer dönemi beklenir.

4.12. Oyuncunun kendi sorumluluğu dışında gelişen olaylardan dolayı oyuncu karakterini değiştirme ihtiyacı olur ve PBST yönetimi bu değişimi onaylarsa takım 1 transfer hakkını kullanmış sayılır.

4.13. Masters ve Süper ligde oynayan oyuncular o sezon içerisinde düzenlenen Arena ve Arena Finallerine katılamazlar. Sadece takımdan çıktıklarının onayı takım kaptanı tarafından e-posta ve Facebook grubu üzerinden onaylanır ise katılabilirler.

4.14. Takım oyuncuları takım kaptanından memnun değiller ise şikayet edilen kaptan hariç o an kadroda bulunan tüm oyuncuların -yedekler dahil- atacağı şikayet maili ile oyuncular takım kaptanını değiştirebilir.

4.15. TAM Game yetkilileri transferleri reddetme hakkına sahiptir.

 

5. Maç Kuralları

 

5.a. Genel Maç Kuralları

5.a.1. Maçlar "PBST Sunucusu" adı verilen Point Blank TAM oyununa ait sunucuda oynanacaktır.

5.a.2. Turnuva süresince hakemler ilgili ve gerekli kontrolleri sağlamakla görevli ve tam yetkilidir.

5.a.3. Takımlar, maç başlama saatinden 30 dakika önce hazır durumda olmalıdır.

5.a.4. Her takım maçlara 5 oyuncu başlamak zorundadır.

5.a.5. Maça 5 oyuncu ile başlayamayan takım hükmen yenik sayılır.

5.a.6. Maça 5 oyuncu ile başlayan takım bir sorun oluştuğunda 4 kişi ile maçı sürdürebilir.

5.a.7. Maçlar 5 raunt üzerinden olup her raunt 3 dakika olacaktır.

5.a.8. Maçlar “Bomba Görevi” modunda Downtown, Midtown, Luxville, Safe House, Provence, Storm Tube, Çöl Fırtınası, Blow City haritalarında oynanacaktır. Harita havuzu sezona göre değişiklik gösterebilir.

5.a.9. Takımlar bir haritada 2 tarafı da (F. Rebels - CT) oynamak zorundadır.

5.a.10. Maç süresince oda başkanlığı belirlenen "yetkili" kişide olmak zorundadır. Bu durum dışında başlatılan her raunt geçersiz sayılabilir. Raunt içerisinde "yetkili" kişinin bağlantısının kopması durumunda, takımlar oynanan raundun ardından ekran görüntüsü almak ve bunu yetkililer ile paylaşmakla yükümlüdür. Aksi halde raunt geçersiz sayılır.

5.a.11. Oyuncu değiştirme durumları sadece maçların "devre arası" dönemlerinde gerçekleşmektedir.

5.a.12. Yapılan takım maçlarında; bir takımda bulunan oyuncunun bağlantı ya da bilgisayar kaynaklı probleminden dolayı raundun ilk 20 saniyesi içerisinde oyundan düşmesi durumunda, raunt içerisinde herhangi bir ölüm/hasar (düşen oyuncuya veya oyuncunun kendine verdiği hasar hariç) olmamış ise raunt başlamamış kabul edilip tekrarlanır.

5.a.13. Yapılan takım maçlarında; bir takımda bulunan oyuncunun bağlantı ya da bilgisayar kaynaklı probleminden dolayı raundun ilk 20 saniyesinden sonra düşmesi durumunda, oynanan raunt devam eder ve raunt sonunda oyuncunun tekrar bağlanması beklenir.

5.a.14. Her takımın, hazır olması ve bağlantı problemleriyle ilgili 1 maç boyunca toplam 15 dakika süresi vardır. Oyuncu düşmeleri ve maçın geç başlama saatleri buna dahildir.

5.a.15. Maç süresince aynı oyuncunun 2 veya daha fazla aynı nedenden düşmesi durumunda, organizasyon yetkilisi oyuncu değişikliği talep etme hakkına sahiptir. Bu durumda oyuncu bağlantısını düzeltmediği ve oyuncu değişikliği yapılmadığı taktirde maç 4v5 devam etmek zorundadır.

5.a.16. Maç süresince oyuncunun, ping çizgisi en az "3" çizgi olarak belirlenmiştir, düşük bir durumda yetkili bağlantısını düzeltmesini veya takımdan oyuncuyu değiştirmesini isteyebilir. Anlık ping değişimleri bu duruma dahil değildir. Oyun ve sunucu arasında yaşanan paket kaybı sonucu, yanlış gözüken gecikme birimi durumunda bu kural uygulanmaz.

5.a.17. Yayın esnasında takım konuşmasından edilen küfür/argo/ırkçı vb. söylemler yayına yansıdığından takım önce uyarılır devam etmesi durumunda oynanan harita rakibe kazandı olarak yazılır.

5.a.18. Yayın maçlarının saatleri takımlara sorularak değişiklik gösterebilir. Takım saati Kabul ettiği halde maça gelmez ya da geç kalır ise mağlup olmuş sayılırlar.

5.a.19. 2-0 galibiyet 3 puan, 1-1 beraberlik ise 1 puan olacak ve sıralamaya o şekilde işlenecektir.

 

5.b. Masters Lig Maç Kuralları

5.b.1. 5.a. bölümündeki tüm kurallar Masters Lig için geçerlidir.

5.b.2. Masters Lig maçlarında oyuncular, yüksek can puanı, hız ve hareket kabiliyetli karakter, maximum def+3 maske/kask, %10 kurşun geçirmez yelek, %5 mega hp, hızlı silah değiştirme, hızlı şarjör değiştirme, zırh delici mermi, hollow point mermisi, bomba cebi, özel bomba cebi, c4 hızlandırma kiti ürünlerini kullanabilirler.

5.b.3. Ölümsüzlük süresi artışı, animasyonlu silahlar, mermi sayısı artışı, Ghost Karakter, 30 Hasarlı AUG A3, Barret, WP smoke, WP smoke plus, CS gas, sıhhiye çantası (ve türevleri), fırlatılan bıçaklar (kunai, satır, balistik, vb.), çikolata bombası (ve türevleri), kalp bombası ve hasar verici bomba atarlı silahlar (AK-12 bu silahlara dahil değildir) kullanımı yasaktır.

5.b.4. Dual silah kullanımı sınırlaması yoktur. En fazla 1 oyuncu sniper kullanabilir.

5.b.5. Oyuncular bilgisayarlarına Teamviewer uygulamasını yüklemek ve istendiğinde kullanıcı ve şifre bilgilerini yetkili ile paylaşmak zorundadır.

5.b.6. Oyuncular oynadıkları tüm maçları “Playclaw” ile baştan sona kayda almak zorundadır. Bunu ekran kartlarının sürücüsü ile de yapabilirler. İstendiğinde videoları yetkililer ile paylaşmak zorundadırlar.

 

5.c. Süper Lig Maç Kuralları

5.c.1. 5.a. bölümündeki tüm kurallar Süper Lig için geçerlidir.

5.c.2. Süper Lig maçlarında oyuncular, yüksek can puanı, hız ve hareket kabiliyetli karakter, maximum def+4 maske/kask, %10 kurşun geçirmez yelek, %5 mega hp, hızlı silah değiştirme, hızlı şarjör değiştirme, mermi sayısı artışı, zırh delici mermi, hollow point mermisi, bomba cebi, özel bomba cebi, C4 hızlandırma kiti ürünlerini kullanabilirler.

5.c.3. Ölümsüzlük süresi artışı, animasyonlu silahlar, Ghost Karakter, Barret, WP smoke, WP smoke plus, CS gas, claymore, sıhhiye çantası (ve türevleri), fırlatılan bıçaklar (kunai, satır, balistik, vb.), çikolata bombası (ve türevleri), kalp bombası ve hasar verici bomba atarlı silahlar (AK-12 bu silahlara dahil değildir) kullanımı yasaktır.

5.c.4. Dual silah kullanımı sınırlaması yoktur. En fazla 1 oyuncu sniper kullanabilir.

5.c.5. Oyuncular bilgisayarlarına Teamviewer uygulamasını yüklemek ve istendiğinde kullanıcı ve şifre bilgilerini yetkili ile paylaşmak zorundadır.

 

5.d. Rekabet Arenası Maç Kuralları

5.d.1. 5.a. bölümündeki tüm kurallar Rekabet Arenası için geçerlidir.

5.d.2. Barret, WP smoke, WP smoke plus, claymore, sıhhiye çantası (ve türevleri), fırlatılan bıçaklar (kunai, satır, balistik, vb.), çikolata bombası (ve türevleri), kalp bombası ve hasar verici bomba atarlı silahlar (AK-12 bu silahlara dahil değildir) kullanımı yasaktır.

5.d.3. Dual silah kullanımı sınırlaması yoktur. En fazla 1 oyuncu sniper kullanabilir.

5.d.4. Oyuncular bilgisayarlarına Teamviewer uygulamasını yüklemek ve istendiğinde kullanıcı ve şifre bilgilerini yetkili ile paylaşmak zorundadır.

 

6. Lig Sistemleri

6.1. Ligler Süper ve Masters Lig olmak üzere 2 kademeden oluşur.

6.2. Rekabet arenası bu ligleri besleyen turnuvadır.

 

6.a. Masters Lig Sistemi

6.a.1. Masters Lig 10 takımdan oluşmaktadır.

6.a.2. Masters lig takımlarının karakterleri Nfinity Games tarafından verilecektir. Oyuncular ayrıca bununla ilgili sözleşmeyi imzalamakla yükümlüdür.

6.a.3. Lig periyodu 9 hafta olacaktır.

6.a.4. Takımlar her hafta PBST yönetimi tarafından belirlenen haritalarda mücadele göstereceklerdir.

6.a.5. Bir lig haftasında toplam 5 maç olacak olup bunların hepsi canlı olarak yayınlanacaktır

6.a.6. Her takım lig süresince rakipleri ile 1 kere karşılaşacaktır.

6.a.7. Ligin son haftasının ardından son 2 sırada yer alan takımlar Süper Lige düşecektir.

6.a.8. Ligin son haftasının ardından ilk 2 sırada yer alan takımlar direkt olarak “Büyük Final” mücadelesine katılma hakkı kazanacaktır.

 

6.b. Süper Lig Sistemi

6.b.1. Süper Lig 22 takımdan oluşmaktadır.

6.b.2. Süper Lig periyodu 9 hafta olacaktır.

6.b.3. Takımlar her hafta PBST yönetimi tarafından belirlenen haritalarda mücadele göstereceklerdir.

6.b.4. Bir lig haftasında toplam 10 maç olacaktır. Her takım rakipleri ile bir kere karşılaşacaktır.

6.b.5. Ligin son haftasının ardından 1. sırada yer alan takım Masters Lige çıkacaktır.

6.b.6. Masters Lige kalacak olan diğer takım ise Süper Lig Play-Off mücadelesi ile belirlenecektir. Bu mücadeleye Süper Ligde 2. 3. 4. ve 5. olan takımlar katılacaktır.

6.b.7. Süper Ligde ilk sırada yer alan ekip ve play-off şampiyonu Büyük Final Elemesi’nde yer alacaktır.

6.b.8. Ligin son haftasının ardından son 6 sırada bulunan takımlar Rekabet Arenası seviyesine düşecektir.

 

6.c. Rekabet Arenası ve Arena Finali Sistemi

6.c.1. Her rekabet arenasına 128 takım kabul edilecektir ve turnuva tek haftada bitirilecektir.

6.c.1. 1 sezonda toplam 8 rekabet arenası ve 2 arena finali olacaktır.

6.c.2. Takımların kayıt olmalarında herhangi bir sınır yoktur. Sadece bir rekabet arenasından arena finaline kalmış takımlar diğer rekabet arenalarına kabul edilmezler.

6.c.3. Bulundukları rekabet arenasında çeyrek final oynayan takımlar (toplamda 32 takım, her arenadan 8) rekabet finalinde oynama hakkı kazanacaktır.

6.c.4. İlk arena finalinde elenen ekipler finalden sonra yapılacak olan rekabet arenası turnuvalarına katılabilirler.

6.c.5. Rekabet arenasında ilk 3 sırada yer alan ekipler Süper Lige çıkacaktır. Toplamda 2 rekabet arenası finali olacağından her sezon 6 takım Süper Lige yükselecektir.

 

6.d. Süper Lig Play-off

6.d.1. Süper Ligde 2. 3. 4. ve 5. sırayı elde eden takımlar arasında düzenlenecek olan herkesin birbiriyle karşılaşacağı play-off turnuvasında 1. olan ekip Masters Lige çıkma hakkı kazanacaktır.

 

6.e. Büyük Final Elemesi

6.e.1. Masters Ligde 3. 4. 5. 6. 7. 8. olan takımlar ile Masters Lige kalan Süper Lig takımları bu turnuvaya katılma hakkı kazanır.

6.e.2. Tekli eleme sistemi sonunda ilk 2 sırada yer alan takımlar “Büyük Final”de mücadele etme hakkı kazanırlar.

 

6.f. Büyük Final

6.f.1. 4 takımın katılacağı finalde tekli eleme sistemi ile PBST şampiyonu ve uluslararası turnuva temsilcisi belirlenir.

 

7. Ödül Dağılımı

 

7.a. Katılım Ödülleri

7.a.1. Tüm mücadelelerine katılan tüm oyuncular katılım ödülü kazanma hakkına sahip olur.

7.a.2. Katılım ödülleri her sezon öncesinde TAM Game yönetimi tarafından belirlenir.

7.a.3. Transfer olduktan sonra tüm maçlarına katılan oyuncular da bu haktan yararlanır.

7.a.4 Herhangi bir maçına çıkmayan, diskalifiye olan takım oyuncuları ile lig süresince takımından çıkarılan oyuncular bu ödülleri kazanma şansını yitirir.

7.a.5 Takım kaptanları lig bitiminden hemen sonra 2 hafta içerisinde kendilerinden istenen bilgileri paylaşmak zorundadır. Geç kalınan durumlarda takımlar ödül hakkını kaybetmiş olur. TAM Game tüm ödül haklarını, ödülleri değiştirme ve iptal haklarını da saklı tutar.

 

7.b. Arena Finali Ödülleri

                     1.Takım: 150.000 TG + 50.000 TG değerinde ürün

2.Takım: 100.000 TG + 20.000 TG değerinde ürün

3.Takım: 60.000 TG + 30.000 TG değerinde ürün

4.Takım: 60.000 TG

5. 6. 7. ve 8. Takımlar: 20.000 TG ve 20.000 TG değerinde ürün

9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. ve 16. Takımlar: 20.000 TG değerinde ürün

 

7.c. Süper Lig Ödülleri

                     1.Takım (Direk Masters Lige kalan ekip): 2.000,00 TL

2.Takım (Play-off 1.si): 1.500,00 TL

Tüm takımlar için ligdeki galibiyet ödülü: 6.000 TG

 

7.d. Masters Lig Ödülleri

7.d.1. Takımlar ligde elde ettikleri sıralamalarına göre ödül kazanacaklardır.

1.Takım: 2.400,00 TL

2.Takım: 2.000,00 TL

3.Takım: 1.600,00 TL

4.Takım: 1.400,00 TL

5.Takım: 1200,00 TL

6.Takım: 1000,00 TL

7.Takım: 800,00 TL

8.Takım: 500,00 TL

9.Takım: 300,00 TL

10.Takım: 300,00 TL

7.d.2. Galibiyet bonusu: 200,00 TL

 

7.e. Büyük Final Ödülleri

1.Takım: 15.000,00 TL

2.Takım: 7.500,00 TL

3.Takım: 3.750,00 TL

4.Takım: 3.750,00 TL

 

8. Ceza Sistemi

 

8.1. Organizasyon süresince tüm illegal programlar ve oynayışa yardımcı olan programlar (hile ve makro vb.) kullanılması yasak olup, tespit edildiğinde takımın tamamı diskalifiye edilir. Bu kural ihlalini yapan oyuncu tüm gelecek, Point Blank Sezon Turnuvası (PBST), Point Blank TAM, Point Blank Global turnuvalarından sınırsız men cezasına çarptırılır.

8.2. İllegal program kullanımında alınan diskalifiye kararı durumlarında oyuncunun kullandığı hesap değil, oyuncunun kendisi turnuvadan diskalifiye edilir, bu durumda başka bir hesap ile turnuvaya devam etmek mümkün değildir.

8.3. Bir oyuncuda illegal program kullanımı tespit edilmesi ardından, tüm takım oyuncuları ve bu oyunculara ait hesaplar incelemeye alınır.

8.4. Turnuva süresi dışında kayıtlı oyuncu hesabında 3. parti, oynayışa yardımcı illegal program kullandığı tespit edilen oyuncunun oyuncu hesabı oyun içerisinde ceza aldıktan sonra PBST yönetimi tarafından inceleme altına alınır.

8.4.a. Öncelikli olarak olayın gerçekleştiği zaman incelenir. Olayın resmi turnuva maçlarının oynandığı anda kullanıldığı tespit edildiğinde oyuncu ve takım sınırsız olarak PBST organizasyonlarından uzaklaştırılır. Takım ismi bir daha PBST Organizasyonlarda yer alamaz.

8.4.b. Yaşanan kural ihlalinin resmi turnuva maçları esnasında yapılmadığı ve başka bir zamanda yapıldığı tespit edildiğinde, tarih ve IP kontrolleri yapılır. Eşleşme durumunda oyuncu 3. parti program kullanımından ceza alır ve takımı diskalifiye edilir.

8.4.c. Yaşanan kural ihlalinde elde edilen bilgilerin turnuva oyuncusu ile eşleşmemesi durumunda oyuncu o sezon maçlarına çıkamaz. Takım varsa yedek oyuncusu ile eğer yoksa transfer hakkı kullanacak lig mücadelesine devam eder. Transfer hakkının kalmadığı durumlarda maçlarına çıkamaz.

8.5. PBST organizasyonunda illegal program kullanımı tespit edilmiş takımlarda, kullanan oyuncu dışındaki diğer oyunculara ait hesaplar da kontrol edilmesi için süreli olarak oyundan uzaklaştırılır. Bu oyuncular, takımlarından bir kişinin illegal program kullandığından haberdar olduğu ve buna izin verdikleri kanıtlanır ise tüm Point Blank TAM turnuvalarından süresiz edilir.

8.6. PBST Lig Dönemi süresince "2" hafta boyunca maçlarına çıkmamış bir takım, ligden diskalifiye edilir ve tüm oynadığı maçlar "mağlubiyet" olarak tanımlanır. Bu takımın gelecek sezon için lig grubu düşürülür.

8.7. Bir hesapta kayıtlı oyuncu bir başka oyuncu oynamış ise, takım PBST organizasyonundan diskalifiye edilir ve adı geçen oyuncu ile o takımın kaptanı 2 sezon boyunca, herhangi bir takımda oynayamaz veya bir ligde yer alamaz. Bu tür tespitlerde, TAM Game ekibi kanıt göstermek zorunda değildir.

8.8. PBST organizasyonlarından diskalifiye edilen takımlar hiçbir şekilde kazandıkları "ödül" hakkını elde edemezler, bunun yanı sıra liglerdeki ceza sistemi ve liglerden men durumu ile ilgili bilgilendirme, kural ihlalinin durumuna göre TAM Game tarafından belirlenir.

8.9. Her oyuncu PBST organizasyonuna sadece bir takımla katılabilir. Bir oyuncunun birden fazla takımda yer aldığı durumlarda, oyuncunun yer aldığı tüm takımlar diskalifiye edilir.

8.10. PBST organizasyonlarında inceleme altına alınmış bir takım lehine veya aleyhine sahte kanıt sunan oyuncular, aklanmaya çalıştıkları cezanın bir üst cezasına çarptırılırlar; aleyhe sahte kanıt üretenler ise şikayet ettikleri cezanın aynısına kendileri çarptırılır.

8.11. PBST organizasyonundan ceza alan oyuncuların oyun hesapları kısıtlandırılabilir. Aynı durum tersi içinde geçerlidir.

8.12. Takım oyuncuları bilgisayarlarında Teamviewer uygulamasını güncel bir şekilde bulundurmalıdır. İhtiyaç durumunda PBST yetkilisine gerekli bilgileri sağlamakla yükümlüdür. Aksi takdirde kontrol edildiği durumdan ceza alır.

8.13. Masters lig oyuncularından maç videoları istendiğinde belirtilen tarihe kadar videoları yetkililere ulaştırmak zorundadırlar. Aksi taktirde oyuncu ve takım kontrol edilmek istenen durumdan cezalarını alırlar.